22. 2. 2024

Klišé, proč odkládáme návštěvu terapeuta

Díl druhý: Přece nejsem blázen, abych chodil k „psychoušovi“.

 

Někdy se setkávám s různými obavami, možná vnitřními omluvami a někdy dokonce výmluvami, proč lidé nevyhledají odbornou pomoc psychoterapeuta.

Vybrala jsem pro vás 5 nejčastějších a nejvíce zmiňovaných.

Dnes se podíváme na druhý z nich, který zní ale tak trochu smutně a výsměšně. Když to o Vás tvrdí někdo jiný, může to být posměch, ale také možná nevědomé uznání toho, že hledáte pomoc a jdete svojí novou cestou. Jen to ten druhý neumí vyjádřit hezky, ale udělá to posměšně. 

Pokud si to o sobě myslíte vy sami, je nejvyšší čas vyhledat terapii a měnit zažité vzroce chování a myšlení.  Směle do toho!

 

Přesně tak! Nejste blázen!

Naopak, to, že přemýšlíte nad odbornou pomocí, ukazuje na Váš rozumný a zdravý úsudek, sebereflexi a schopnost rozpoznat, že se necítíte dobře a potřebujete s tím něco dělat.

Bohužel je v lidech stále ještě zakořeněn názor, že kdo chodí k odborníkům přes duši, je blázen. Ale psychoterapie není o léčení duševních nemocí, terapeut nepředepisuje léky, a taky vám nevystaví žádnou diagnózu.

Terapeut Vám bude naslouchat, pomůže zorientovat v pocitech, které máte, pomůže při všech těžkých emocích, které sami nezvládáte, bude Vás vést k sebepoznání a ke změně. Samozřejmě Vám dá podporu a pomoc, když si nebudete vědět rady, pomůže Vás nasměrovat, ale právě to, že nejste blázen, z Vás dělá silného a statečného člověka, který o své cestě a změně nakonec rozhodne sám.

Pokud tohle o Vás budou říkat kamarádi a známí z legrace, co je vám v tomto případě do nich? Nenechte se zvyklat, odradit a nepodléhejte dobře míněmým radácm ani výsměchu. Vy jste tvůrci Vašeho života a staráte se o svoji pohodu. Takže na nějaké narážky nejlépe nereagujte.

Že si to o sobě myslíte vy sami? No právě s tím můžeme něco udělat, i tohle může totiž být téma na sezení a velmi dobré seberozvojové poznání – co si vlastně sami o sobě myslíte, jak se sami hodnotíte a vnímáte. A to je dost zajímavé, ne?

Příště: 3) Stydím se!

Předchozí: 1) Nemám zas tak velké problémy! https://www.kotova.cz/klise-v-terapii1/

 

Mgr. Helena Kotová

e-mail: helena@kotova.cz
tel: 608 742 309
adresa: Fügnerova 1, 412 01 Litoměřice

První konzultaci je možno domluvit přes telefon, email, FB stránky. Na dalších termínech se pak domlouváme společně osobně.

Ukončení naší spolupráce je možné kdykoli, záleží na Vás, Vašich možnostech a potřebách.

Samozřejmostí spolupráce je důvěrnost a partnerský přístup.