6. 12. 2022

Klišé, proč odkládáme návštěvu terapeuta

Díl čtvrtý: To mám někomu platit za to, že mě poslouchá? 

 

Někdy se setkávám s různými obavami, možná vnitřními omluvami a někdy dokonce výmluvami, proč lidé nevyhledají odbornou pomoc psychoterapeuta.

Vybrala jsem pro vás 5 nejčastějších a nejvíce zmiňovaných.

Dnes se podíváme na čtvrtý z nich. Jde o citlivé téma financí, které za služby terapeutů dáváme. Je to hodně nebo málo? Není to divné, někomu platit, za to, mě poslouchá? A proč vlastně musím platit? 

 

Je to jen na Vás, kolik do sebe investujete!

Finance určitě hrají pro někoho důležitou roli při rozhodování o tom, zda využijí služeb terapeuta. Chápu, že pro někoho to může být velká částka a může ho to limitovat při využívání služby.

Ale stejně, jako se rozhodujeme platit za kvalitní potraviny, za kvalitní zdravotní péči anebo za kadeřnici nebo kosmetičku, neváhejte zaplatit si za kvalitní péči o svou duši.

Rozhodnutí platit za služby terapeuta, aby Vám bylo lépe? To zní vlastně docela dobře. Může to motivovat a dát dobrý pocit, že dělám něco pro sebe.

Určitě existují psychologové a terapeuti, kteří mají smlouvy s pojišťovnami, pokud chcete, neváhejte je využít. Počítejte však s delší objednací dobou.

To, že máte někomu platit, neznamená, že je nekvalitní. Má jen odlišné podmínky, které stanovují pojišťovny. Vzděláním a odborností je však na podobné úrovni.

Uvědomte si, že terapeuti mají vystudovanou vysokou školu, dále jeden či několik 4-5 letých výcviků, které si hradí sami,  další kurzy, mnoho a mnoho hodin hrazené individuální terapie a supervize. Průběžně se neustále vzdělávají a chodí na supervize své vlastní práce.

Proto pak stanovují svoje částky takovou sazbou. Jde o souhrn nákladů, které do svého povolání vkládají, ale také o míru odbornosti a zkušenosti, a také individuální péči, kterou za svoje peníze dostanete.

Navíc, z vlastní zkušenosti mohu říci, že rozhodnutí zaplatit si sezení s terapeutem má mnohem větší účinek – máte větší motivaci tam přijít, sdílet a makat na sobě. Je to oboustranný závazek, smlouva o kvalitní službě.

A nakonec – i když se to může zdát, že Vás terapeut jen poslouchá – není to tak. Jde s vámi krok za krokem na vaší cestě ke změně a k tomu, aby vám bylo lépe. Pečlivě vede a kontroluje proces, myslí na Vás a reflektuje všechny vaše potřeby. Je to víc, než jen poslouchání, proto také tolik učení, odbornosti a praxe.

 

Příště: 5) Nemám čas! 

Předchozí: 3) Stydím se nebo obávám?

https://www.kotova.cz/klise-c-3/

 

Mgr. Helena Kotová

e-mail: helena@kotova.cz
tel: 608 742 309
adresa: Fügnerova 1, 412 01 Litoměřice

První konzultaci je možno domluvit přes telefon, email, FB stránky. Na dalších termínech se pak domlouváme společně osobně.

Ukončení naší spolupráce je možné kdykoli, záleží na Vás, Vašich možnostech a potřebách.

Samozřejmostí spolupráce je důvěrnost a partnerský přístup.