22. 2. 2024

Vědomá procházka

Jak zrelaxovat, vypnout hlavu a opravdu si odpočinout? Jak na chvíli zarazit kolotoč myšlenek, úkolů a povinností v naší hlavě?

Jak využít čas, který si pro sebe udělám, opravdu naplno? 

Pojďme se podívat na fenomén vědomé, neboli přítomné, neboli všímavé procházky.

Naladit se na sebe

Jedním z dobrých způsobů jak zrelaxovat a odpočinout si, je jít na procházku do přírody. S tím nelze nesouhlasit. Ale abychom si opravdu odpočinuli, nestačí jen jít. Je potřeba vypnout a zarazit myšlenky na to, co musím, co bych měla, co mě čeká, co jsem udělala/neudělala, prostě totálně hlavu vyčistit.

Může nám s tím pomoci vědomá práce s přítomností, začít prožívat každý okamžik. Být tady a teď, vnímat jen sebe, svoje kroky, svoje pohyby, svůj dech. Vědomá proto, že se opravdově a uvědoměle soustředíme právě jen sebe a nedovolíme myšlenkám zabíhat jinam. Pokud se tak stane, laskavě myšlenku pošleme do vzduchu a vrátíme se k sobě.

Naladit se na přírodu kolem sebe, všímat si drobností

Dalším krokem, když už jsme se naladili na sebe, je dívat se okolo sebe a uvědomovat si krásu kolem. Vnímat malou větvičku keře. Podívat se do koruny stromu a zkoumat, jak jsou větve zvláštně zakroucené. Hledat na stromech ptáka, kterého jsme zaslechli. Dotknout se kmene. Pozorovat, kolik listů strom má, nebo zda už všechny opadaly. Přivonět k hlíně, ochutnat sníh, promnout v rukou lístek. Vše hluboce vnímat všemi smysly, prodýchat, soustředit se jen na to. Budete mít pocit, jako byste se najednou ocitli v jiném světě. Ve světě, kde je vše v pořádku a jste tam jen vy. Kde vše plyne podle jasných zákonitostí, není tam prostor pro spěch, nervozitu, stres, pocity musím a měla bych. Vše má svůj čas a řád.

Všímat si změn, které se den po dni v přírodě dějí

Ideální je, pokud si vyberete nějakou cestu, okruh, kde můžete chodit opakovaně. Není to nuda, naopak. Každý den, každá procházka je jiná. Svou vnímavostí to můžete po pár dnech vidět. Nyní v zimě je to v něčem těžší, když příroda odpočívá, ale i tak lze každý den vnímat změny – kolik je sněhu, zda jsou omrzlé větve, kolik je uzobáno z lojové koule, která visí na dubu, kolik krtinců se přes den vyrojilo, zda zamrzla kaluž, jestli je na keři ještě ta ztracená rukavička. To jsou všechno drobnosti, která vám dají celek. Všímavá procházka vás bude bavit o něco více, když se budete soustředit na změny a posuny v koloběhu přírody a objevovat netušené krásy, které se nám nabízí téměř za rohem.

Ráda vám nabídnu své služby v rámci Terapie v přírodě, kde můžeme postupit ještě o kus dál a pracovat na vaší změně díky principu Tady a teď a hluboké vnímavosti. Pro více informací viz. https://www.kotova.cz/terapie-v-prirode .

Mgr. Helena Kotová

e-mail: helena@kotova.cz
tel: 608 742 309
adresa: Fügnerova 1, 412 01 Litoměřice

První konzultaci je možno domluvit přes telefon, email, FB stránky. Na dalších termínech se pak domlouváme společně osobně.

Ukončení naší spolupráce je možné kdykoli, záleží na Vás, Vašich možnostech a potřebách.

Samozřejmostí spolupráce je důvěrnost a partnerský přístup.